ورونیا عمیق ترین غار دنیا
ورونیا عمیق ترین غار جهان-تورجور

غار ورونیا با عمق 2191 متر به عنوان عمیق ترین غار دنیا در منطقه مستعد اربیکا(کوهستانی که غار کروبرا در آن واقع شده است)واقع شده است که از دیر باز مورد توجه غارنوردان فنی و توانمند کشورمان بوده است.

ورونیا عمیق ترین غار دنیا
نخستین بار سه نفر از غارنوردان فنی و با تجربه ی آقایان یوسف سورینا و علی حکی و زنده یاد لیلا اسفندیاری (از اعضای هیئت موسس انجمن غار شناسی ایرانیان)برای حضور در برنامه ی اکتشافی در این منطقه اقدام می نمایند.

یوسف-سورینا-اکتشاف-غار-ورونیا--تورجور
یوسف-سورینا-اکتشاف-غار-ورونیا-تورجور

که متاسفانه به دلیل درگیری های مرزی بین روسیه و گرجستان بر سر جدایی آبخاز اجازه ی ورود به خاک روسیه داده نمی شد.
اما امسال تیم 4 نفره ی یوسف سوری نیا کرمانشاه ،امیر گودرزی تهران،هیوا احمدی کردستان و عبد الرضا ابراهیمی کرمان در یک برنامه ی اکتشافی بین المللی موفق میشوند تا رویای خود را محقق کنند.

عمیق-ترین-غار-جهان-تورجور
این برنامه به مدت 21 روز در منطقه ادامه داشت و غارنوردان ما 16 روز آن را داخل غار زندگی کردند و تا عمق 1700 متر پیمایش کردند.

غارورونیا-عمیق-ترین-غار-جهان-تورجور
این برنامه علاوه بر توانمندی و جسارت غارنوردان کشورمان را در پیمایش غار عمیق و فنی ورونیا به رخ میکشد ،همچنین تجربیات ناشی از 16 روز زندگی در ژرفای 1700 متری دستاوردی ارزنده برای غار نوردی ما دارد.

ایجاد کمپ در غار ورونیا-تورجور
ایجاد کمپ در غار ورونیا

عمیق ترین غار دنیا-ورونیا-تورجور

ایجاد کمپ در اعماق زمین ،شرایط تهیه و اماده سازی غذا و تطبیق دادن شرایط جسمی به تاریکی و سرمای سخت اعماق زمین ،هریک دانش و مهارتی است که توسط تیم ایران به دست آمده است.

این برنامه ی بین المللی تیم متشکل از 20 غارنورد برجسته از کشور های مختلف بود و غارنوردان کشور ما دوشا دوش برجسته ترین غارنوردان دنیا در تمام فعالیت های تیمی و فنی شرکت کردند و توان خود را به نمایش گذاشتند.
برگرفته از مجله ی دیدار آشنا

مطالب ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

درباره ی نویسنده

client-photo-1
toorjooradmin

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید