ترفندهای عکاسی با موبایل همراه با مثال های کاربردی
ترفند های عکاسی با موبایل-تورجور

در قسمت قبل شاهد معرفی یکی از کامل ترین برنامه های عکاسی با اسمارت فون و قسمت های مختلف آن بودید.همان گونه که شاهد بودید نرم افزار Camera FV5 از قسمت های مختف و تا حدودی پیچیده برخوردار بوده که گاها کار را برای عکاسان مبتدی تر سخت میکند.ما در ادامه به شما خواهیم گفت که کدام قسمت ها از این نرم افزار بیشترین تاثیر را برکیفیت عکس خروجی خواهد داشت و همچنین در این مقاله با ترفند های عکاسی با موبایل اشنا میشوید.

ترفندهای عکاسی با موبایل همراه با مثال های کاربردی

اولین نکته ی مهم  فهمیدن سمت نور میباشد.چنان چه منبع نور در پشت سوژه قرار داشته باشد ,اختلاف نور در نقاط مختلف عکس زیاد باشد یا قصد عکاسی از یک سوژه بسیار روشن از سایه را داشته باشید سنسور دوربین به صورت خودکار تمامی نقاط عکس را در پایین ترین حد از حساسیت نور تنظیم کرده که نتیجه آن تاریک شدن کل یا قسمت هایی از عکس یا به اصطلاح سوختن آن(کنتراست بیش از حد ) می باشد.
این نکته را فراموش نکنید که این مشکلات گاها به زیباتر شدن عکس کمک شایانی نیز می کند.همانگونه که در عکس زیر نظاره گر هستید،تفاوت نقاط روشن و تاریک یا به اصطلاح کنتراست زیاد میباشد که باعث بد جلوه دادن عکس میباشد.

"<yoastmark

در عکس دوم دوربین در سایه و سوژه در نور زیاد قرار دارد که باز هم باعث سوختن عکس شده است.

نکات مهم عکاسی با موبایل-تورجور
نکات مهم عکاسی با موبایل-تورجور

در عکس سوم منبع نور در پشت سوژه قرار دارد که باعث تاریکی سوژه شده اما به  زیبایی عکس کمک کرده است.

ترفند های عکاسی با گوشی-تورجور
ترفند های عکاسی با گوشی-تورجور

در عکس های پایین هم از قرار گرفتن منبع نور در پشت سوژه استفاده خوبی شده است.نظر شما چیه؟از نظر شما این سوختگی عکس های زیر زیباست یا نه؟لطفا نظراتتون را زیر همین پست بنویسید.

"<yoastmark

"<yoastmark

ترفند های عکاسی با موبایل3-تورجور
ترفند های عکاسی با موبایل-تورجور

"<yoastmark

اگر به نرم افزار عکاسی پیش فرض اسمارت فون خود مراجعه کنید شاهد قسمتی به اسم HDR خواهید بود که کاربرد آن نیز برطرف کردن این کنتراست می باشد.در نرم افزار   FV-5 با تنظیم حالت سنجش نور توسط سنسور یا به اصطلاح light metering mode میتوان تا حدود زیادی این مشکل را حل کرد. در عکس های زیر میتوان نتیجه را بعد از عوض کردن این قسمت شاهد باشید.

نکات مهم عکاسی با موبایل-تورجور
نکات مهم عکاسی با موبایل-میدان امام-تورجور
ترفند های عکاسی با موبایل6-تورجور
ترفند های عکاسی با موبایل-پارک گل ها-تورجور
ترفند7عکاسی با موبایل-تورجور
ترفند عکاسی با موبایل-سی و سه پل-تورجور

دومین نکته فهمیدن میزان نورمیباشد.اگر میخواهید عکسی با کیفیت با اسمارت فون خود بگیرید باید به خوبی مقدار نور محیط را بررسی کنید و با توجه به آن Iso را تنظیم نمایید.در مقاله قبل درباره ISO صحبت شد.برای بهتر شدن نتیجه هیچگاه ISO را در حالت اتوماتیک قرار ندهید.مقادیر ISO در نرم افزار FV-5 بسته به مدل سنسور
دوربین تلفن همراهتان از حداقل ۱۰۰ شروع شده و معمولا تا ۱۶۰۰ ادامه پیدا میکند.

در مواقعی که در نور کافی اقدام به عکاسی میکنید بهتر است مقدار ۴۰۰ یا ۸۰۰ راانتخاب نمایید.ایزوی بیشتر به منزله حساسیت بیشتر به نور و در نتیجه نویز بیشتر میباشد.اگر میخواهید در نور بسیار کم عکاسی کنید بهتر است مقادیر کمتر مانند ۲۰۰ یا ۱۰۰ را انتخاب کنید تا نویز عکس گرفته شود و هاله نور کمتری در عکس ظاهر شود.

در عکس پایین  ایزو روی ۸۰۰ تنظیم شده است که نتیجه آن جالب نمیباشد.

ترفند8 عکاسی با موبایل-تورجور
ترفند عکاسی با موبایل-ایزو800-تورجور

در عکس زیر ایزو در حالت اتوماتیک قرار گرفته که شرایط از عکس قبل تر هم بدتر شده است.

ترفند9 عکاسی با موبایل-تورجور
ترفند عکاسی با موبایل-ایزو اتوماتیک-تورجور

اما همانگونه که شاهد هستید اگر ایزو را در حالت ۱۰۰ قرار دهیم بهترین نتیجه به دست می آید.

ترفند10 عکاسی با موبایل-تورجور
ترفند عکاسی با موبایل-ایزو 100-تورجور

اگر نمیدانید که ایزوی مناسب برای شرایط نوری محیطی که در آن اقدام به عکاسی  می نمایید چیست،میتوانید ازایزوی اتوماتیک، براکت و اهرم جبران نور که در قسمت قبل  اشاره شد استفاده نمایید. هم چنیین این نکته را در نظر داشته باشید که میتوانید با استفاده ازسرعت تنظیم شاترتاحدود زیادی نور را جبران کنید اما اگر قصد استفاده از سرعت شاتررا دارید یا میخواهید ایزوی پایین را انتخاب نمایید ، بدون سه پایه اقدام به عکاسی ننمایید.

برای اطمینان ازدرست بودن زاویه های دوربین و همچنین کادر بندی استفاده از Grid رانیز به شما پیشنهاد میکنیم.همچنین در استفاده از فلاش گوشی محتاط باشید.سعی کنید در سوژه های نزدیکتر به دوربین کمتر از فلش استفاده کنید.

امیدوارم از این اموزش خوشتون امده باشه در قسمت بعد فیلم اموزش روتوش تصاویر را داریم.

با تشکر از دوست عزیزمون phon.photography30 برای کمک به ما برای نوشتن این مقاله.

لطفا در صورت مفید بودن این مقاله برای شما ،ما را در شبکه های اجتماعی به دوستانتان معرفی کنید.همچنین تصاویری که با این نرم افزار از طبیعت میگیرید را برای ما بفرستید.بهترین تصویر در صفحه ی اینستاگرام تورجور قرار داده میشود.

مطالب ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

درباره ی نویسنده

client-photo-1
toorjooradmin

دیدگاه

mohadeseh
۲۵ شهریور ۱۳۹۷
خیلی کمکم کرد مررررسی
toorjooradmin
۲۵ شهریور ۱۳۹۷
خواهش میکنم. هدف ما خدمت رسانی به شماست.

دیدگاهتان را بنویسید