غار نخجیر زیباترین غار ایران
غارچال نخجبیر زیباترین غار ایران-تورجور

غار نخجیر زیباترین غار ایران :

غار نخجیر یکی از اون مناطقیه که اگه راجبش اطلاعات نداشته باشیم و برای بار اول عکس هاش را ببینیم فکر میکنیم توی یک کشور خارجی قرار داره ولی مکان هایی توی ایران خودمون وجود داره که باورش سخته و وقتی که عکساشون را میبینیم در نگاه اول حتی به ذهنمون هم خطور نمیکنه که این مکان توی ایران باشه.یکی زیباترین مکان ها غارها میباشند.واقعا عظمت خداوند را توی ظرافت و جذابیت این غارها میتونیم ببینیم که مثل یه نقاشی زیبا و بی نظیر که با دیدنش دهن هر ادمی از این همه ظرافت و حساب و کتاب باز میمونه.پس با ما همراه باشید تا همه چیز را درمورد غار نخجیر بدونیم.
انچه که دراین مقاله میخونید:
1- غارنخجیر چگونه بوجود امد؟
2- غارنخجیر کجا قرار دارد؟
3- جاذبه های غار نخجیر
4- بهترین زمان سفر به غار نخجیر:
5- برای رفتن به غار چه وسایلی نیاز دارم
6- مسیر دسترسی غارنخجیر
7- قیمت ورودی غار نخجیر
8- ساعت بازدید غار نخجیر

 

غارنخجیر چگونه بوجود امد؟

ورودی غار نخجیر-تورجور
ورودی غار نخجیر

در زمان های قدیم شکارچیان برای جلوگیری از فرار شکار هایشان،انها را به یک منطقه ی گود و پست هموار به نام چال نخجیر هدایت میکردند.از زبان دلیجانی ها چال به معنی گودال و نخجیر یعنی محلی برای شکار یا شکارگاه است.
به گفته ی غارشناسان حرفه ای این غار با گذشت 70 میلیون سال کشف شده که تا قبل از ان هنور هیچکس ان را ندیده بود.مشکلی درون غار وجود دارد که نتیجه ی پدیده های رسوبی و دولومیتی ایجاد شده اند که همین دلیل باعث شده که غارنخجیر یکی از زیباترین غار های جهان نامیده بشه.

غارنخجیر کجا قرار دارد؟

غارنخجبیر در دلیجان-تورجور
غارنخجیر در دلیجان

غار نخجیر در استان مرکزی و در 11 کیلومتری شمال شرقی دلیجان (در واقع بین نراق-دلیجان)در دامنه ی کوهی که به آن تخت میگویند و با ارتفاع1716 متر از سطح دریا واقع شده است.
این غار متعلق به دوره ی سوم زمین شناسی می باشد.که در سال 1368 توسط تیم حفاری سازمان اب دلیجان کشف شد و سال 1381 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

جاذبه های غار نخجیر:

غارچالنخجیر زیباترین غار دنیا-تورجور
سقفی بلند و اشکالی بلورین

از همان لحظه ی ورود به این غار شوکه زده میشید!سقفی بلند و اشکالی بلورین و متنوع که هر عکس بر حسب قدرت تخیل خود ان ها را به شکل های مختلفی نظیر انسان،عقاب،گوزن،لاکپشت،تندیس های عظیم ، و… میبیند که جنس انها از سنگ اهک می باشد.

تمساح سنگی در غارنخجیر از جنس اهک-تورجور
تمساح سنگی در غارنخجیر
کرگدن سنگی از جنس اهک در غارنخجیر-تورجور
کرگدن سنگی از جنس اهک در غارنخجیر
لاک پشت سنگی در غارنخجبیر از جنس اهک-تورجور
لاک پشت سنگی در غارنخجیر از جنس اهک
اشکال مختلف اهکی در غار نخجیر-تورجور
اشکال مختلف اهکی در غار نخجیر

این غارشگفت انگیز از یک شاخه ی اصلی و چندین شاخه ی فرعی به وجود امده که حدودا 4 کیلومتر آن توسط افراد محلی و غارنوردان حرفه ای کشف شده و عمق آن حدودا 8تا 10 کیلومتر است.همچنین جا داره اینجا یه خبر خوبی برای قایق نوردان بگم عمق دریاچه در شاخه ی اصلی 10 تا 70 متر است که امکان قایق و پارو زدن وجود دارد ولی در حال حاضر بازگشایی نشده است.

غارنخجبیر چگونه بوجود امد-تورجور
غارنخجیر

درون این غار دالان ها،دهلیز ها،کریدورها(دالان)،تراس ها و حوضچه هایی بسیار زیبا و خارق العاده ای وجود دارد.همچنین کلیست(منشور های بلور که از رسوبات کربنات کلسیم تشکیل شده اند) نیز در این غار بر اثر عوامل طبیعی بوجود امدند.که زمانی که نور خورشید به این منشور ها میتابد،و منشور ها نور را بازتاب میکنند زیبایی این غار دوچندان میشود.

غارچال نخجیر زیباترین غار ایران-تورجور
دیواره های اهکی

این غار از تالار های مختلفی تشکیل شده که تک تک انها نام گذاری شده اند که شامل: تالار زیبایی ها،برزخ،سفره ی عروس،دریاچه،چهلچراغ،باغ وحش و چهلستون می باشد.که تالار چهلستون زیباترین تالار این غار است که انواع رسوبات (چکیده و چکنده)به رنگ های مختلف با ظرافت خاص مانند دانه های انار کنار هم قرار گرفتند.
روی دیوار های این غار پر از توده های گل کلمی،قندیل،و اسفنج های اهکی که از رسوبات آهکی و دولومیتی(کف غار به خاطر این دو عنصر سفید شده است) به وجود امده اند.

توده های گل کلمی غار نخجیر-تورجور
از توده های گل کلمی،قندیل،و اسفنج های اهکی

در قسمت انتهایی غار دریاچه ای وجود دارد که سقف و دیوار های ان را سنگ های عجیب و غریبی احاطه کرده که سبب شگفتی بی نهایت غار شده است.

دریاچه ی غارنخجیر-تورجور
دریاچه ی زیبای غار نخجیر

نکته ی جالب:اگر قسمتی از این طبیعت بکر تخریب شود ،با گذراندن سالیان سال دوباره میتواند ساخته شود.ولی توصیه ی دوستانه که دارم :
زمانی از غار دیدن کنید که زیادی شلوغ نباشد که بتونید تمام شگفتی های طبیعت را ببینید و دوم هیچگاه با فلش عکس نگیرید چون باعث اسیب رساندن به غار میشود.

برای اینکه بتونید عکس های حرفه ای با موبایلتان بدون اسیب رساندن به غار بگیرید این مقاله را از دست ندهید.

بهترین زمان سفر به غار نخجیر:

به خاطر تهویه ی طبیعی که در این غار وجود دارد زمستان ها گرم و تابستان ها خنک می باشد،پس در تمام طول سال میتونید از این منطقه ی فوق العاده بازدید کنید و به هیچوقت نگران تنگی تنفس نباشید زیرا به لطف همین تهیویه ی طبیعی هیچگاه دچار چنین مشکلی نمی شوید.

غار کف سازی و نورپردازی غارنخجیر-تورجور
غار کف سازی و نورپردازی غارنخجیر

همچنین با کمک مسئولین 1300 متر از این غار کف سازی و نورپردازی شده است و در بیرون از غار مهمانسرا ،بوفه و سالن انتظار قرار داده شده است.

مهمانسرای غار نخجیر-تورجور
مهمانسرای غار نخجیر

در حال حاضر یکی از بهترین مکان هایی که گردشگران برای دیدن آن لحظه شماری میکنند.

برای رفتن به غار چه وسایلی نیاز دارم:

1-کلاه کاسکت:

کلاه مخصوص غارنوردی-تورجور
کلاه مخصوص غارنوردی

برای حفاظت از سر در مقابل برخورد با غار یا ریزش ناگهانی سنگ ها.

2-لباس مناسب غارنوردی:

لباس مناسب غارنوردی-تورجور

بعضی اوقات ممکن است مجبور به سینه خیز رفتن درون غار روی اب ها و کف غار هستید و همچنین ریزش اب در اکثر غار ها موجب میشه سر تا پایتان خیس شود پس بهتره از لباس مناسب غارنوردی که باید ضخیم و راحت و ترجیها یک تکه باشد،استفاده کنید.همچنین سر آستین لباس هایتان و دم پاهایتان را با کش ببندید تا گل و خاک به درون لباستان نفوذ نکند.
همچنین اوردن یک دست لباس اضافه فراموش نشود.البته لوازم مورد نیاز برای سفر با تور دراین مقاله به طور کامل ذکر شده و در اینجا به طور اختصاصی لوازم مورد نیاز غارنوردی را اوردم.

3-کفش مناسب غارنوردی:

کفش مناسب غارنوردی-تورجور
کفش مناسب غارنوردی

کفش مناسب غارنوردی دارای کف محکم و مقاوم می باشد تا هنگام راه رفتن روی جاهای تیز و برنده مشکلی به وجود نیاید.همچنین کفش شما باید خاصیت چسبندگی داشته باشد.
میتونید از چکمه های بلند لاستیکی مناسب غارنوردی هم استفاده کنید.

4-دستکش:

دستکش مناسب غارنوردی-تورجور
دستکش مناسب غارنوردی

بهتر است هنگام غارنوردی از دستکش استفاده کنید تا از دستانتان در مقابل رطوبت و خراشیدگی و الوده شده به گل و لای محافظت کنید.دستکش بهتر است محکم ولی قابل انعطاف باشد.

5-کوله پشتی غارنوردی:

-چه وسایلی برای غارنوردی نیاز دارینم-کوله پشتی غارنوردی-تورجور
کوله پشتی غارنوردی-تورجور

این کوله پشتی ها کم حجم هستند به طوری که بتوانند از یک حفره ی 60 سانتی متری عبود داده بشوند.در عین اینکه جنس پارچه ی محکمی دارند و ضد اب هستند خیلی سبک هستند.

6-چراغ قوه غارنوردی:

وسایل مورد نیاز برای غارنوردی-تورجور
چراغ قوه مخصوص غار نوردی

کاربرد این مورد کاملا واضح است.
نکته:این وسایل برای هر غاری مورد نیاز نمی باشد ولی ماسعی کردیم تمام موارد را ذکر کنیم ولی اگر میخواهید با تور سفر کنید بهتر است راجب وسایل مورد نیاز از انها سوال کنید.

مسیر دسترسی غارنخجیر:

به شهر دلیجان بروید و سپس داخل بلوار فاضل نراقی بشوید و پس از عبور میدان به جاده ی نراق وارد شوید و سپس بعد از طی کردن 15 کیلومتر تابلوی راهنمای غار نخجیر را مشاهده میکنید.به دلیل اینکه این غار در دامنه ی کوه واقع شده به راحتی میتوانید به ان دسترسی پیدا کنید.

مسیر دسترسی غارنخجبیر-تورجور
مسیر دسترسی غارنخجبیر

قیمت ورودی غار نخجیر:

اخرین قیمت ذکر شده 10000 تومن می باشد.همچنین برای مطمئن شدن از اخرین قیمت ها میتونید با مدیریت غار نخجیر به شماره  ی09191581591 تماس حاصل بفرمایید.

ساعت بازدید غار نخجیر:

شما میتونید از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر از این غار دیدن بفرمایید.

امیدوارم از این مطلب لذت کافی رابرده باشید چناچنچه سوالی یا پیشنهادی داشتین زیر همین پست مطرح کنید.همچنین در صورت مفید بودن مطالب ما را با یک کلیک در شبکه های اجتماعی تان به اشتراک بگذارید.همچنین ممنون میشیم عکس های خود را برامون بفرستین تا در اینستاگرام تورجور با نام خودتان به اشتراک بگذاریم.

مطالب ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

درباره ی نویسنده

client-photo-1
toorjooradmin

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید