اموزش حرفه ای عکاسی با موبایل(قسمت اول)
اموزش حرفه ای عکاسی با موبایل-تورجور

اموزش کامل عکاسی با موبایل

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در زمینه تلفن های همراه شاهد بهبود چشمگیر کیفیت عکس های خروجی انها شده ایم.به گونه ایی که میتوان این ادعا رو داشت که در شرایط مطلوب نمیتوان تفاوت چندانی بین دوربین موبایل و یک دوربین حرفه ایی قائل شد.اما از طرف دیگر عکاسان حرفه ایی به علت محدودیت های دوربین موبایل روی خوش به ان نشان نمی دهند.در ادامه ما قصد داریم تا شما را با پارامترهای یک دوربین موبایل آشنا کرده تا بتوانید بهتر و بیشتر از عکاسی با موبایل لذت ببرید و مانند یک عکاس حرفه با دوربین موبایل خود عکس بگیرید .ان چه که در این مقاله فرا میگیرید:

1-تفاوت دوربین موبایل و دوربن های حرفه ای
2-هنگام خرید موبایل به چه پارامترهایی توجه کنید تا دوربین خوبی را داشته باشید.
3- قابلیت نرم افزارعکاسی دراکثر موبایل ها

تفاوت دوربین موبایل با دوربین حرفه ای:

1-اولین تفاوت بین دوربین موبایل و حرفه ای این است که شما با محدودیت های بیشتری در زمینه سخت افزار و همچنین تنظیمات ان دست و پنجه نرم میکنید.در یک دوربین حرفه ایی شما این قابلیت را دارید که تمام پارامتر های عکس را تنظیم نمایید.پارامتر هایی از قبیل سرعت شاتر،عمق تصاویر،گشادی دریچه دیافراگم و غیره.اما برای مثال نمی توانید دریچه ی دوربین را که به آن آپارچر میگویند و با حرف اف نشان داده میشود را در موبایل تنظیم کنید.

البته شرکت های سازنده موبایل از این مشکلات آگاهی کامل دارند و در آخرین سری از پرچمداران خود سعی کرده اند که بر این مشکلات سرپوش بگذارند.برای مثال در بسیاری از گوشی های پرچمدار جدید امکاناتی را به صورت Pro در نرم افزار دوربین کار گذاشته اند تا عکاسان بتوانند هرچند به صورت محدود بر پارامتر های عکاسی تاثیر بگذارند.حتی شرکت سامسونگ در اخرین دستاورد خود پا را از این فراتر گذاشته و به صورت سخت افزاری اجازه میدهد تا کاربر به صورت محدود بر آپارچر یا گشادی دریچه دیافراگم تاثیر مستقیم داشته باشد.این در صورتی است که در دوربین های حرفه ای این گونه نمیباشد و F کاملا قابل تنظیم است.تنظیم دیافراگم تاثیر مستقیم بر عمق و نور عکس دارد.

2-تفاوت بعدی توانایی عکاسی در شب میباشد.ذکر شد که نمیتوان تفاوتی بین خروجی یک دوربین موبایل و یک دوربین حرفه ایی قائل شد.اما تفاوت اصلی زمانی خود را نشان میدهد که قصد عکاسی بعد از غروب آفتاب را دارید. دوربین موبایل های جدید توانسته اند تا حدودی این مشکل را حل کنند ولی هنوز برای رسیدن به یک دوربین حرفه ایی در این زمینه راه بسیار طولانی در پیش است.برای مثال شما اگر خروجی یک دوربین حرفه ایی و یک موبایل را در شب مقایسه کنید متوجه نویز بسیار عکس گرفته شده با موبایل می شوید.مهم ترین دلیل این افت کیفیت در موبایل اپارچر محدود ان میباشد که در ادامه در مورد آن خواهید خواند.

3-سومین تفاوت مهم بین دوربین حرفه و موبایل،برخورداری دوربین حرفه ایی از قابلیت تعویض لنز می باشد.این قابلیت این امکان را به شما می دهد تا بسته به سلیقه و نوع سوژه بتوانید لنز های مختلف از قبیل لنز های فوتو،فیش آی و دیگر انواع لنز استفاده کنید.
اینها مهمترین دلایل گرایش عکاسان به سمت دوربین های حرفه ایی بود که امیدوارم از خواندن آن لذت برده باشید.

دوربین موبایل چه قابلیت هایی باید داشته باشد:

اگر هنگام خرید دوربین موبایل کیفیت دوربین خیلی برایتان مهم است باید به نکات زیر توجه کنید تا انتخاب بهتری را داشته باشید:

قابلیت های سخت افزاری:

1-اگر دوربین موبایل برایتان مهم است در مرحله ی اول نباید به مگاپیکسل نگاه کنید.باور اشتباهی که اکثر افراد دارند این است که هرچقدر مگاپیکسل دوربین گوشی بیشتر باشد کیفیت بالاتر می رود که اینگونه نیست و مگاپیکسل فقط باعث افزایش حجم تصویر می شود.البته این نکته هم باید ذکر شود که زمانی که شما روی یک عکس زوم میکنید یا ان را در یک اسکرین بزرگتر مثل لپ تاپ یا تلویزیون مشاهده می کنید،مگاپیکسل خودش را نشان میدهد این جاست که هر چقدر مگاپیکسل بالاتر باشد کیفت بالاتر میرود.ولی روی یک اسکرین کوچیک مثل صفحه ی موبایل تفاوت مگاپیکسل ها چندان به چشم نمی اید یا حداقل با چشم تفاوت ان ها را نمیشود تشخیص داد.پس مگاپیکسل و رقم آن ارتباط مستقیمی به ثبت جزئئات بیشتر دارد نه میزان رنگ و نور آن.

2-دومین چیزی که روی کیفیت عکس تاثیر دارد سنسوردوربین گوشی می باشد. دوربین مشابه چشم انسان است،همانطور که پشت قرینه ی چشم ما یک رشته عصب وجود دارد که از طریق ان ما نور را دریافت می کینم در موبایل هم پشت لنز یک سنسور قرار دارد و کار ان گرفتن نور است.حال هرچقدر این سنسور بتواند نور بیشتری را دریافت کند کیفیت عکس بیشتر می شود ودر غیر این صورت عکس ها نویز دار می شوند.تجربه نشان داده است که بهترین سازندگان سنسور دوربین موبایل سامسونگ و سونی می باشد.بیشتر سازندگان گوشی همراه از سنسور های ساخت سونی استفاده می کنند اما شرکت سامسونگ از مدل گلکسی اس5 به بعد با ابداع سنسور خود به اسم ایزوسل که یک فناوری برتر در زمینه ساخت سخت افزار دوربین استفاده می کند استانداردهای عکاسی با موبایل را جابه جا کرد.

3-مهمترین فاکتوردر خرید یک موبایل با دوربین کیفیت خوب میزان گشادی دریچه دیافراگم یا آپارچر ان است.این فاکتور با حرف اف نشان داده می شود و ارتباط مستقیم به میزان نورگیری سنسور دارد.هرچه قدر میزان اف کمتر باشد نشان از گشادی بیشتر دیافراگم و درنتیجه بالابودن کیفیت خروجی به ویژه در نور کم می باشد.
بیشترین میزان باز بودن دیافراگم عددد 1.5 در پرچمداران سامسونگ ال جی و هواوی می باشد.این عدد ثابت بوده اما قبل ذکر کردیم که شرکت سامسونگ در مبحث دیافراگم پارا فراتر گذاشته ودر مدل اس9 این اجازه را به کاربر میدهد تا این عدد را از 1.5 به 2.4 سوئیچ کند.

4-اگر به عکاسی در نور کم علاقه دارید باید به فلش دوربین هم توجه کنید.فلش ها انواع مختلفی دارند.از فلش های تکی که اکثر برندها از آن استفاده میکنند تا فلش های دوگانه،فلش های تک رنگ و دوئل تون که از دورنگ سفید و زرد استفاده میکنند.

5-همچنین میتوان به لنز دوربین موبایل توجه کرد.برای عکاسی در بهترین شرایط دوربین نیاز مند یک لنز با کیفیت نیز می باشد.شرکت نوکیا لنز های ساخت شرکت زایس و برند هواوی از لایکا استفاده می کنند که هردوی این شرکت ها جزو پرچمداران ساخت لنز می باشند.
همچنین سایت DxOMax هرساله دوربین موبایل های مختلف را به چالش کشیده و آنها را رتبه بندی میکند.در سال 2017 دو شرکت سامسونگ و هواوی بیشترین امتیاز هارا کسب کردند.می توانید برای انتخاب هرچه بهتر به این سایت نیز مراجعه نمایید.

قابلیت نرم افزارعکاسی دراکثر موبایل ها:

حال که با مشخصات سخت افزاری تا حددودی آشنا شدید بهتر است تا در مورد امکانات نرم افزاری آن هم صحبت کنیم.احتیاج به گفتن نیست که اکثر این امکانات در تمامی تلفن های همراه گنجانده شده اند.

میزان نور:

ذکر کردیم که تنظیم میزان نور به صورت سخت افزاری در تلفن های همراه وجود ندارند یا حداقل دارای محدودیت های بیشماری می باشند.به وسیله این امکان میتوان مقدار روشنی یا تاریکی خروجی را به صورت نرم افزاری تنظیم کرد.

HDR:

قطعا زمانی بوده است که وقتی در نور زیاد یا در نور خورشید از یک سوژه عکاسی می کنید،بعضی از قسمت های عکس به شدت روشن شده و قسمتهای که دارای سایه است به شدت تاریک شده است یا به تعبیر دیگر کنتراست عکس به شدت بالا رفته و عکس سوخته است. HDR این امکان را فراهم می کند تا تفاوت نقاط روشن و تاریک به حداقل برسد و کنتراست عکس را تنظیم کند.

Light Detection:

کمبود نور را به صورت اتوماتیک زیاد کند.

Video Stabilization:

لرزش دست را هنگام فیلم برداری می گیرد.

Geo tagging:

برای اضافه کردن مکان و مختصات ان به عکس

Face detection:

این قابلیت را دارد تا چهره افراد در عکس را تشخیص داده و بر روی آنها فوکوس کند.

قابلیت هایی که در بالا ذکر امکاناتی هستند که در تمامی تلفن های همراه در دسترس کاربر هستند.
اما چنان چه خواهان خرید یک تلفن همران پرچمدار یا به روز هستید باید این مژده را به شما بدهیم که تلفن شما دارای قابلیت های تخضی تری نیز هستند.
بیشتر سازندگان تلفن همراه این گونه تنظیمات را در بخش Pro نرم افزار خود جای می دهند.چنان چه به این قسمت بروید شاهد تنظیماتی از قبیل ایزو (شدت حساسیت سنسور به نور)،سرعت شاتر و شاید مدت باز ماندن شاتر در حین عکاسی هستید.

می توانید با استفاده از این تنظیمات به هر چه بهتر بودن کیفیت عکس خروجی گوشی همراه خود کمک کنید.
همانطور که دیدید با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی،شاهد پیشرفت هرچه بیشتر دوربین تلفن های همراه نیز شده ایم.به صورتی که میتوان گفت شاهد جنگی میان سازندگان تلفن همراه فرای جنگ مگاپیکسل ها میباشیم.
امیدواریم با خواندن این مقاله هرچند مختصر به تجربه ی داشتن یک عکس زیبا دست یابید.

در مقاله ی بعدی اموزش کامل و تصویری Camera FV-5  را میدهیم و با استفاده از نرم FV-5  عکس های حرفه ای از طبعیت  میگیریم و عکس ها را حرفه ای روتوش میکنیم.

با تشکر از دوست عزیزمون phon.photography30 برای کمک به ما برای نوشتن این مقاله.

لطفا در صورت مفید بودن این مقاله برای شما ،ما را در شبکه های اجتماعی به دوستانتان معرفی کنید.

مطالب ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

درباره ی نویسنده

client-photo-1
toorjooradmin

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید